Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 april 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1460 9417  Affischer 3 st, bland annat Warhol. Bredd: 51-60cm, höjd: 76-80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:58)

1460 9542  Äggskål med mera, porslin, bland annat Gustafsberg. Längd: 30. Höjd: 13-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:09)

1460 9141  Äggvärmare pläter, England. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:53)

1460 9240  Akvarell Frans Nyberg (1882-1962), Finland. Stilleben. Signerad, daterad 1943. Akvarell, 50x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:24)

1460 9548  Akvarell Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Fåglar. Signerad. Akvarell, bildmått: 28x36cm, yttermått inklusive ram: 41x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:34)

1460 9421  Akvarell Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Höstmåne". Signerad, daterad 1985. Akvarell, 29x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:14)

1460 9520  Akvarell Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad 37, Pont-Oise. Akvarell, bildmått: 13x20, yttermått inklusive ram: 21x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:45)

1460 9284  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:41)

1460 9391  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 48cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:59)

1460 9073  Appliquer Ett par, mässing, rokokostil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:05)

1460 9343  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:41)

1460 9436  Arkivskåp Med jalusi. Bredd: 50 cm. Djup: 40 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:33)

1460 9258  Arkivskåp med låsbara jalusidörrar, nyckel. Bredd: 112 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 162 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 21:00)

1460 9407  Armbandsur 18k guld, Tissot, med gravyr/inskription. Diameter: 22mm, läderband, bruttovikt: 16g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9512  Bägare 13st, silver, med gravyrer/inskriptioner. Höjd: 4-8cm, Vikt: ca 620 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:02)

1460 9499  Bägare silver, 1950. Höjd: 10,5, vikt: 110 gr

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:36)

1460 9335  Balansvågar 2 st. Höjd: 51-62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:17)

1460 9214  Bestick 18st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1973, Chippendale. Längd: 18-20cm, bruttovikt: 770g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:19)

1460 9452  Bestick CG Hallberg, Rostfritt, ca 50 delar. Längd: 12,5-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:12)

1460 9432  Bestick Melron, Frankrike, ca 50 delar. Längd: 14,5-28 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:35)

1460 9039  Bestick nysilver. Längd: 12-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:57)

1460 9508  Bestick silver, 10 delar. Längd: 18,5-25, vikt: 580 gr brutto

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 9507  Bestick silver, 10 delar. Längd: 18-19,5, vikt: 590 gr brutto

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:31)

1460 9138  Bestick silver, diverse, Bruttovikt: ca 580 g varav knivar 118 g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:12)

1460 9388  Bestickuppsättning 57 delar, "Sessan", Nils Johan

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:12)

1460 9414  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:31)

1460 9054  Bijouterier bland annat silver, diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:10)

1460 8402  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, skärgårdsmotiv, yttermått inklusive ram: 26x31-26x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:03)

1460 9006  Blandteknik Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Droom een bloemhuis". Signerad, daterad 67. Blandteknik, bildmått: 30x42cm, yttermått inklusive ram: 44x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:25)

1460 9577  Blandteknik Ernst Neizvestny (1926-2016), Ryssland. Man med tre masker. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:23)

1460 8566  Blandteknik Gustaf Ankarcrona (1869-1933), Sverige. Monogramsignerad. Blandteknik, bildmått: 73x64cm, yttermått inklusive ram: 80x70cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:52)

1460 8405  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Hotel Varberg. Signerad och daterad 1975. Bladets mått: 25x34, yttermått inklusive ram: 32x32cm, blad med smärre fläckar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:14)

1460 9441  Blandteknik Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 74x55 cm, yttermått inklusive ram: 82x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:21)

1460 9524  Blandteknik Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kopia efter Fernand Legér, ca 1930. Bär påskrift a tergo. Bildmått: 19x14, blandteknik, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:18)

1460 9482  Bokhylleskåp 1910-tal. Bredd: 79, djup: 31 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:46)

1460 9040  Bokhylleskåp 1940-tal, Alm. Bredd: 120, djup: 27 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:59)

1460 9062  Bokhylleskåp 2 st, Bredd: 93 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:01)

1460 9475  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 135. Djup: 27 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:43)

1460 9513  Bokskåp Björk, glasade dörrar. Bredd: 142 cm. Djup: 33 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:08)

1460 9304  Boksnurra England, nutida. Längd: 50, djup: 50 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:13)

1460 9175  Bokstöd Ett par. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:43)

1460 9312  Bord Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. lackerat järn, fot av betongfylld lergodskruka. Diameter: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:06)

1460 9348  Bordsdekoration + Bonsaiträd. Höjd: 37-52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:52)

1460 9536  Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:14)

1460 9457  Bordslampa England, plåtskärm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:50)

1460 9397  Bordslampa mässing, glaskupa. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:06)

1460 9285  Bordslampa Metafisica, Diesel & Foscarini. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:56)

1460 8428  Bordslampa modifierad vas, Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:56)

1460 9431  Bordslampa Tilgman Keramik. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:36)

1460 9454  Bordslampfot 1950-tal. Höjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:25)

1460 9458  Bordslampfot Orrefors. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:40)

1460 9456  Bordslampfot Trä, Buddha. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:47)

1460 9160  Bordslampor Ett par, malm. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:31)

1460 9155  Bordslampor Ett par, metall, "GK14", Gnosjö, 1950/60-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:10)

1460 9342  Bordslampor ett par, Trä. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:36)

1460 9188  Bordstabletter Josef Frank respektive Prins Eugen. 4+ 4+ 2 st, 30x40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:05)

1460 9255  Bordstelefon Sergio Todeschini, "BOBO Phone", Italien. 1960/70-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:13)

1460 9095  Bordsur G W Linderoth, Ny-Louis seize. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:14)

1460 9506  Bordsur Gorin, Frankrike. Längd: 23. Djup: 14 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:22)

1460 9559  Brasställ 4 delar, smide. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:57)

1460 9157  Brickor 2 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 36-60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:41)

1460 9268  Brosch + ett par örhängen. 18k guld, med pärlor. Vikt: ca 4,8 g. Längd: 1,5-6,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:03)

1460 9311  Brosch i form av skalbagge, 18k guld med turkos sten och rubiner. Längd: 3cm bruttovikt: 10,7g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:05)

1460 9174  Brosch Limoges, porslin och mässing. Diameter: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:01)

1460 9357  Burk med lock, porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:07)

1460 9046  Burkar med lock Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:59)

1460 9116  Byrå 1890-tal. Bredd: 104, djup: 53 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:59)

1460 9351  Byrå 3-lådig. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:42)

1460 9472  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:51)

1460 8245  Byrå Karl Johan, mahogny. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 9477  Byrå mahogny. Bredd: 92, djup: 46 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:00)

1460 9244  Byrå rokokostil, med stenskiva. Bredd: 76 cm. Djup: 41 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:49)

1460 9247  Byrå Rotting. Bredd: 76 cm. Djup: 50 cm, höjd: 80cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:34)

1460 9113  Byrå Tallboy, furu. Bredd: 75 cm, djup: 50 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:14)

1460 9410  Cd-växlare B&O Bang & Olufsen, Beosound 9000. Med stativ. Höjd: 131 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:33)

1460 9099  Champagekylare mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:08)

1460 9156  Champagneskålar 20 st. Kerstin, Strömshaga. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:04)

1460 9424  Chiffonjé nyrenässans, Valnöt. Bredd: 111 cm. Djup: 57 cm, höjd: 161 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:38)

1460 9257  Cigarettetui silver, delvis förgyllt silver, 9x10cm. Vikt: 111g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:46)

1460 9162  Coasters Ett par, nysilver, England. Diameter: 9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:43)

1460 9308  Collier Syntetiska stenar. Längd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:39)

1460 9119  Däckstol slitage

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:52)

1460 9159  Dalahästar 2 st. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:20)

1460 9103  Dekorelement Kina, 31x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:20)

1460 9315  Dessertskålar 16 st. Höganäs. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:59)

1460 9505  Diorama Tittskåp, skepp, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 63x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:49)

1460 9158  Eldskärm Jugend. Metallram med flerfärgad dekor av stiliserade växter i färgat glas, ca 98x67 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:59)

1460 9412  Etsning Arthur Enok Andersson (1888-1980), Sverige. Signerad. Bildmått: 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:57)

1460 9009  Etsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), Sverige. Signerad, numrerad 55/100, daterad 64, "humlegården". Bildmått: 27,5x24,5cm, yttermått inklusive ram: 40x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:43)

1460 9374  Etsning G Gorini. Signerad, numrerad 12/20, daterad 1983. Bildmått: 15x12, yttermått inklusive ram: 35x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:20)

1460 8467  Etsning Hans Johansson. Signerad, daterad 1938, hustak. Bildmått: 18x13, yttermått inklusive ram: 36x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:38)

1460 9525  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Roofs of London", 1929. Signerad. Bildmått: 16x24,5 cm, yttermått inklusive ram: 34x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:30)

1460 9176  Etsning Oidentifierad konstnär. "Qvinna med bock". Signerad, numrerad 20/30, daterad 1989. Bildmått: 6x15cm, yttermått inklusive ram: 24x31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:57)

1460 9419  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968. Bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 43x31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:12)

1460 9495  Etsning Paul Signac (1863-1935), Frankrike. Signerad. Bildmått: 12,5x18,5 cm, yttermått inklusive ram: 22x28 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:27)

1460 9411  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, "Döda fåglar". Bildmått: 34x27, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:55)

1460 9574  Färgkrita Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Park. Signerad, daterad, 47x 61, yttermått inklusive ram: 61x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:37)

1460 8063  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 85/300. Färglitografi, bildmått: 27x37cm, yttermått inklusive ram: 49x57cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:32)

1460 9002  Färglitografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 408/500, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 38x45cm, yttermått inklusive ram: 56x61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:45)

1460 9443  Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, numrerad 79/150. Färglitografi, bildmått: 56xz76, yttermått inklusive ram: 78x98 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:14)

1460 8123  Färglitografi Jim Monson (f. 1943), USA. Ginko. Signerad, numrerad 19/75. Färglitografi, bildmått: 48x38, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 9301  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 14/175. Färglitografi, bildmått: 42x60, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:45)

1460 9302  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 39/175, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:39)

1460 9300  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 83/175. Färglitografi, bildmått: 20x26, yttermått inklusive ram: 44x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:19)

1460 9511  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 134/150. Färglitografi, daterad bildmått: 20x15cm, yttermått inklusive ram: 47x35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:32)

1460 9400  Färglitografi Magdalena Kossakowska Signerad, numrerad 147/290. Färglitografi, bildmått: 55x68cm, yttermått inklusive ram: 76x88cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:15)

1460 9339  Färglitografi Malin Ingvar-Nilsson (1963-2014), Sverige. "Sombåsens skatpar". Signerad, numrerad 149/190. Färglitografi, bildmått: 65x46cm, yttermått inklusive ram: 82x62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:46)

1460 8171  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 241/260, daterad 70. Färglitografi, bildmått: 45x60cm, yttermått inklusive ram: 57x71cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:19)

1460 9514  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 9/70, daterad -79, yttermått inklusive ram: 90x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:10)

1460 8547  Färglitografi Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, numrerad 93/95. Färglitografi, bildmått: 98x62, yttermått inklusive ram: 104x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:37)

1460 9003  Färglitografi Olle Zetterquist (f. 1927), Sverige. Signerad, numrerad 60/100, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 42x50cm, yttermått inklusive ram: 64x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:13)

1460 9059  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 46x67cm, yttermått inklusive ram: 63x83cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:16)

1460 9522  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 18/25, marin. Färglitografi, bildmått: 16x13, yttermått inklusive ram: 30x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:55)

1460 9530  Färglitografier 160st, Nordens flora II-III, CM Lindman. Färglitografi. Ej signerad. Bladets mått: 24x15cm, oramade lösa blad, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:49)

1460 9072  Färglitografier 3 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 27x35-40x50cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:18)

1460 9535  Färglitografier 4 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, numrerad 261/360, daterad 1978. Färglitografi. Bladets mått: 23x26,5, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 9531  Färglitografier 6 st, Nordens flora II-III, CM Lindman, yttermått inklusive ram: 32x23cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:44)

1460 9071  Färglitografier 7st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerade och numrerade. Färglitografi. Bladets mått: 42x30-50x37cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:24)

1460 9394  Fat 2 st, Sarek, Rörstrand, diameter: 18-36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:25)

1460 9309  Fat 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 12-16,5, Vikt: ca 400 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:04)

1460 9191  Fat 3 st, Mateus, porslin, diameter: 21-33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:56)

1460 9479  Fat ett par, Kina, omkring 1800, diameter: 24,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:36)

1460 9569  Fat på fot + ljusstakar, 4 delar, Boda trä, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 18 - 23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:46)

1460 9555  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:27)

1460 9276  Fåtölj med fotpall. Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, DUX. Böjträ, läderklädsel. Brännstämplad

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:29)

1460 9281  Fåtölj Stål/Hampa, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:02)

1460 9488  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:59)

1460 9489  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:02)

1460 9270  Fåtöljer ett par, Pethrus Lindlöf, modell Åsa, Lindlöfs Möbler, Lammhult. 1970-tal. Förkromat stålrör

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:10)

1460 8375  Figurin Herend. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:34)

1460 9045  Figuriner 4 st, Tyskland, Porslin. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:53)

1460 9005  Fiskfat Royal Doulton, England, Längd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:35)

1460 9537  Fiskspade + tårtspade, silver. Längd: 26, Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:47)

1460 9379  Folkdräkt Barn, Till 5-6 åring

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:44)

1460 9070  Förglitografier 6 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerade & numrerade, bladets mått: 23x27cm-29x31cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:54)

1460 9503  Fotogenlampor med mera, diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 9408  Fotografi reproduktion. Föreställande Tsarevich Alexei av Ryssland. Bildmått: 14x10,5 cm, yttermått inklusive ram: 26x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:45)

1460 9376  Fotoram orientalisk, metallintarsia, ramens innermått: 16x11, yttermått inklusive ram: 27x22 cm

1460 8311  Fotoram silver, 14x10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:28)

1460 9064  Fotpall dekor med lejon. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 april 2022 03:31)

1460 9515  Fresk Gips, 20x134 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 21:04)

1460 9251  Fruktservisdelar 19 delar, Röd Rubin, Gefle

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:36)

1460 9396  Gafflar 11 st, silver, CG Hallberg, 1906. Längd: 18, vikt: 510

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:09)

1460 9218  Gardiner 5 st, Dekor med växlighet. Gardiner, 60x160-35x350cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:42)

1460 9463  Glas "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. 9 delar. Höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9462  Glasservis "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. 56 delar. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:42)

1460 9147  Glasservis 28 delar, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Karolina, Orrefors. Höjd: 8 - 14

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:17)

1460 7129  Glasservis Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått, 15 st + 12 st. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:25)

1460 9120  Glasservisdelar 27 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Chateau, Kosta Boda. Höjd: 5 - 26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:03)

1460 8347  Glasservisdelar 27 delar, Helga. Höjd: 11,5-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:21)

1460 9182  Glasservisdelar 33 delar. Prince, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta. Slipad dekor. Höjd: 8-16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:01)

1460 9223  Glasservisdelar 8 + 6 st. 1920-tal. Höjd: 10 - 13

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:27)

1460 9201  Gobeläng 45x138cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:06)

1460 9248  Golvhylla Teak. Bredd: 58 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:50)

1460 9286  Golvlampa Greta Magnusson Grossman, "Gräshoppan" (Grasshopper), Gubi, Italien. Nutida. Trefotsstativ i lackerad stålrör med konisk skärm i lackerad aluminium. Höjd: ca 126 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:30)

1460 9350  Golvlampa mässing. Höjd: 147

1460 9298  Golvlampfot nutida. Höjd: 185

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:21)

1460 9083  Golvspegel ben i metall, Dulton. 152x36

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:16)

1460 7523  Golvur 1700-tal, senare bemålning. Höjd: 233 cm

1460 9183  Gräddkanna & sockerskål silver, sterling, 1948. Höjd: 56cm, vikt: 160g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:04)

1460 9427  Hallbyrå Rokokostil. Bredd: 40, djup: 29 cm, höjd: 70 cm

1460 9277  Halsband pärlor och stenar. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:23)

1460 9164  Handspegel jugendstil, mässing. Längd: 25cm

1460 9026  Hänge 14K, med rubiner & en opal. Längd: 3,5cm, vikt: 3,6g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:12)

1460 9025  Hänge 18k guld, med akvamarin, J. P, 1949. Längd: 4,5cm, vikt: 5,8g.

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:53)

1460 9085  Hängskåp med glasade dörrar, bemålning. Bredd: 152 cm. Djup: 32 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:23)

1460 9583  Hänkelskål + uppläggningsfat, Christofle respektive Dufva. Längd: 48-51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:50)

1460 9243  Hatthylla Rotting. Bredd: 80cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:58)

1460 8220  Herrbetjänt Italien. Höjd: 106cm

1460 9112  Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 96, djup: 57 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:19)

1460 9334  Hylla plåt. Bredd: 44, djup: 30 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:14)

1460 9149  Ishink i form av ananas. Italien. Vitmetall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:01)

1460 9194  Kaffegods 11 delar, Rörstrand, Kolorita

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:05)

1460 9471  Kaffekanna silver (830), med trähandtag. Höjd: 24cm, bruttovikt: 628g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:38)

1460 9023  Kaffekoppar 12st, med fat, silvercrown. Höjd: 5cm, Vikt: ca 2440 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:57)

1460 8018  Kaffekoppar 9 st, "Veronica", Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:33)

1460 9390  Kaffeservis 24 delar, Hackefors

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:46)

1460 9140  Kaffeservis 27 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, Danmark

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 9381  Kaffeservis 27 delar, Rörstrand, "Exclusive"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:12)

1460 9048  Kaffeservis 30 del ca, Rosenthal, Maria, Björnbär

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:35)

1460 9423  Kaffeservisdelar 11+ 8st, Rörstrand Selecta

1460 9582  Kaffeservisdelar 27 delar, Arnold Krogh, Blå Vifte, Royal Copenhagen.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:41)

1460 9252  Kaffeskedar 12st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1993. Längd: 12cm, vikt: 195g, med etui.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:29)

1460 9143  Kanna + skål, porslin, Marimekko. Höjd: 14 - 21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:40)

1460 9170  Käppställ Längd: 44cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:13)

1460 9084  Karmstolar 4 st. Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, märkta. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:36)

1460 9271  Karmstolar ett par, Jugend, ek

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:45)

1460 9292  Karmstolar Ett par, Mart Stam, "Fasem", Italien, krom / skinn

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:40)

1460 9570  Katana 2 st. Längd: ca. 100

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:52)

1460 9283  Klaffbord + 2st pinnstolar. Furu, Bredd: 90+ 2x25 cm. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:59)

1460 9579  Klaffbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 53+ 2x24, djup: 105 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:02)

1460 9239  Kniv Persien Tidigt 1900-tal, handtag i onyx. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:27)

1460 9150  Kökspall 1950-tal. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:02)

1460 9193  Kolhämtare + blåsbälg. Mässing. Höjd: 32cm. Längd: 48cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:01)

1460 9125  Kolhämtare koppar. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:46)

1460 9010  Konstglas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. 3 st ägg i konstglas, Iittala/Nuutajärvi. Längd: ca 8cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:13)

1460 9031  Kristallskål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gravyr, Diameter: 24. Höjd: 15 cm, i schatull

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:35)

1460 9105  Kröningsbägare Ett par, porslin, Edward VIII, England. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:01)

1460 9126  Krukor 2 st. Stengods, glaserade. Höjd: 23 - 28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:46)

1460 9451  Kuverttallrikar 12 st, mässing. Diameter: 28,5

1460 9111  Lampbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 55, djup: 43 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:20)

1460 9037  Lampbord Ett par, nutida, diameter: 49, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:10)

1460 8415  Lampbord Intarsia. Bredd: 63, djup: 45 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:42)

1460 9250  Lampbord med tidningsställ. Teak. Bredd: 60 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:32)

1460 9079  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:42)

1460 9102  Leksak häst och vagn, trä. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:48)

1460 9399  Litografi Oidentifierad konstnär. "Snödroppar". Signerad Natascha, daterad 1956. Bildmått: 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:25)

1460 9364  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:23)

1460 9241  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 9136  Ljusstakar Ett par, alabaster / cloisonné. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:23)

1460 9497  Ljusstakar ett par, mässing, Keijser, Vesterås. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:37)

1460 9161  Ljusstakar Ett par, mässing, sengustavianska, Höjd: 15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:38)

1460 9148  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:54)

1460 9086  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 9238  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:29)

1460 8097  Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:55)

1460 9108  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:46)

1460 9541  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten. Längd: 25, höjd: 16 cm

1460 9166  Ljusstake Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. "Profil" nr 69. Mässing, Längd: 32cm

1460 9500  Ljusstake Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Längd: 21, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 8427  Lockurna & fat Kina. Diameter: 31cm, höjd: 42cm

1460 8199  Malmkrona mässing. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:02)

1460 9274  Mappar 4 st. Grafisk konst, årsblad 1925 - 1949, ej kompletta. Längd: 41 cm, djup: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:19)

1460 9107  Märken & pins parti diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:05)

1460 9567  Marmeladburk + skål, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 8 13

1460 9290  Matbord Muuto, "Split", Design: Staffan Holm, Ek. Bredd: 220 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:18)

1460 9429  Matservis 38 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:59)

1460 9139  Matservis 47 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen, Danmark

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:16)

1460 9563  Matservisdelar 27 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:28)

1460 9042  Matservisdelar ca 40 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:05)

1460 9249  Matservisdelar Rosenthal, Maria, ca 50 del

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:04)

1460 9137  Matskedar 3 + 1, silver. Längd: 22 cm, Vikt: ca 250 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:06)

1460 9171  Matskedar 6 st, silver, Franska Liljan, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1922. Längd: 18cm, med etui, vikt: 236g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:30)

1460 9314  Matta 139x225 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:39)

1460 8408  Matta Europa, Ligne Roset, 171x235 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:31)

1460 9310  Matta Kasthall, 155x235 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:51)

1460 9587  Matta orientalisk, 109x160 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:06)

1460 9076  Matta Orientalisk, 170x255 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:08)

1460 9319  Matta Orientalisk, 312x410 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:50)

1460 9234  Matta orientalisk, 64x123cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:55)

1460 9227  Matta orientalisk, 92x141 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:02)

1460 9469  Matta orientalisk, 93x150 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:35)

1460 9226  Matta orientalisk, Bochara, 188x275 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:51)

1460 9360  Matta Orientalisk, galleri, 80x348cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:39)

1460 9195  Matta orientalisk. Bredd: 180 cm, längd: 262 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:14)

1460 9296  Minnesmynt silver, 5x100 kr. Vikt: ca 80 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:14)

1460 9581  Mockakoppar 11 koppar, 10 fat, Limoges, Haviland. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:20)

1460 9464  Mockakoppar 24 st, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:59)

1460 9215  Mockaskedar 12+ 1st, silver. Längd: 11-12cm, vikt: 130g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:40)

1460 8502  Mockaskedar 12st, GM, förgyllt silver. Längd: 10,5cm, vikt: ca 115g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:58)

1460 9094  Mortel mässing, med stöt. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:17)

1460 9029  Näsduksskål ej signerad, glas. Höjd: 12cm

1460 9498  Näsduksskålar 2 st, Venini Murano. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:57)

1460 9280  Nattygsbord ett par. Bredd: 40, djup: 41 cm, höjd: 59 cm, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:07)

1460 9004  Oljemålning 2 st, Anders Hugo (f. 1940), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 23x18-23x28cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:19)

1460 8029  Oljemålning Arthur Y Nilsson, stilleben. Signerad. Olja på duk, 44x64, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:38)

1460 8126  Oljemålning Arvid Andersson (f. 1934), Sverige. Rådjur. Signerad. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 88x77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:51)

1460 9516  Oljemålning Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Signerad, daterad Öland 47. Olja på duk, 46x55, oramad slitage, skador

1460 9402  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad. Olja på duk, 39x81cm, yttermått inklusive ram: 50x92cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:11)

1460 9196  Oljemålning Gösta Liljeström (1915-1968), Sverige. Näckrosor. Signerad, daterad 1962. Olja på duk, 65x99, yttermått inklusive ram: 77x112 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:28)

1460 9130  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 22x26, yttermått inklusive ram: 37x42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:00)

1460 9549  Oljemålning Ingrid Ahlin (1923-2013), Modell. Signerad, daterad -75. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:50)

1460 9543  Oljemålning Ingrid Ahlin (1923-2013), Modell. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 36x36 cm

1460 9546  Oljemålning Ingrid Ahlin (1923-2013), stilleben. Signerad, daterad -76. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:06)

1460 9544  Oljemålning Ingrid Ahlin (1923-2013), Stilleben. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:50)

1460 9545  Oljemålning Ingrid Ahlin (1923-2013), Sverige. Modell. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:22)

1460 9575  Oljemålning Ingvar Elén (f. 1915), Sverige. Motiv från Skagen. Signerad, daterad -39. Olja på duk, 59x90, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:29)

1460 9127  Oljemålning John Johnson (1915-1968), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 40x32, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:32)

1460 9202  Oljemålning Johnny Millar (1855-1939), Sverige. Signerad, daterad 1931, "Ebbetorp". Olja på duk, 50x42cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:58)

1460 9090  Oljemålning Jonas Eriksson (f. 1973), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x82 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:03)

1460 8391  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Fåglar. Signerad. Olja på duk, 45x75 cm, yttermått inklusive ram: 57x87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:27)

1460 9552  Oljemålning Mats Ceder (f. 1957), Sverige. "Ängar & Hus". Signerad, daterad 2004. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:52)

1460 9131  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x45, yttermått inklusive ram: 50x57 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:33)

1460 9444  Oljemålning Nutida konstnär. Ballerina. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:06)

1460 9448  Oljemålning Nutida konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x61cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:22)

1460 9450  Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x61cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:47)

1460 9445  Oljemålning Nutida konstnär. Stadsmotiv. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:01)

1460 9198  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad R Hansen. Olja på duk, 26x21cm, yttermått inklusive ram: 31x27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:53)

1460 8564  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinna. Olja på pannå, 55x41, yttermått inklusive ram: 60x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:31)

1460 8169  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gitarrspelar. Signerad Frohm. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 70x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:13)

1460 9377  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italiensk by vid havet. Signerad. Olja på pannå, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 54x57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:18)

1460 9206  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin, Signerad 1914 a tergo. Olja på pannå, 27x42 cm, yttermått inklusive ram: 38x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:57)

1460 9203  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Lundell, daterad 1949. Olja på duk, 46x38cm, oramad

1460 8026  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Öhlin, Paris. Signerad, daterad -54. Olja på duk, 53x70, yttermått inklusive ram: 68x87 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:29)

1460 9128  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Öland, -45. Olja på pannå, 18x21 cm, yttermått inklusive ram: 35x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:47)

1460 8293  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Surrealistiskt landsakp. Signerad, daterad -73- Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:26)

1460 9266  Oljemålning Paco Morenno, Signerad, Hamn Olja på duk, 58x72 cm, yttermått inklusive ram: 79x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:42)

1460 9586  Oljemålning Torun Munthe-Brate (1891-1993), Sverige. Syende flickor. Signerad, daterad 1962. Olja på pannå, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:15)

1460 8440  Oljemålning William Avar (1917-2012), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:05)

1460 9389  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, nutida. Olja på duk, 55x47cm, yttermått inklusive ram: 65x58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:24)

1460 9019  Örhängen 18k guld, Ett par, med ljusblåa stenar, ABJ, 1953. Längd: 3cm, vikt: 6,3g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:18)

1460 9047  Örhängen Ett par, 18k guld, GFAB, med 6 st briljanter. Vikt: 3,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:57)

1460 9177  Örhängen silver (925), ett par. Örhängen med vita och röda stenar. Längd: 5cm. Vikt: 21,7g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:17)

1460 9024  Örhängen & hänge 18k guld, med pärlor. Längd: 1,5-3cm, vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:30)

1460 9307  Öronlappsfåtölj Tyg med tulpaner

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:05)

1460 9371  Pallar 2 st. Höjd: 44-65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:49)

1460 9571  Paradvärja längd: 95 cm

1460 9336  Paraplyställ metall, Finland. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9369  Paraplyställ Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:19)

1460 9368  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:10)

1460 9418  Parti koppar i låda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:37)

1460 9523  Parti silver 4 delar, Brosch, örhänge, ring & fat. Vikt: 39,6g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:28)

1460 9490  Pastell Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, bär dedikation. Bladets mått: 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:45)

1460 9527  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Figurer. Signerad, 35x46 cm, yttermått inklusive ram: 41x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:34)

1460 9081  Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1947. Pastell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:17)

1460 9228  Pelarbord Björk. Diameter: 90, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:29)

1460 9117  Pianopall längd: 91 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:09)

1460 9242  Piedestal höjd: 62cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:08)

1460 9106  Pipor parti diverse, modell äldre

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:24)

1460 9279  Plafond Glas. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:21)

1460 9576  Plåtleksaker diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:59)

1460 9303  Pottskåp Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 45. Djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:28)

1460 9487  Pottskåp med uppsats, mahogny. Bredd: 42, djup: 32 cm, höjd: 122 cm

1460 9354  Remmare 8 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:26)

1460 9406  Ring 18k guld, med safir & diamanter, 2xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 3,5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:04)

1460 9021  Ring 18k guld, med vita stenar, storlek: 17,1955. Vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:15)

1460 9404  Ring 18k guld, Stab, 1970, med ljusblå sten, storlek: 17½. Vikt: 4,5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:40)

1460 8362  Ryamatta 130x190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:56)

1460 9585  Salongsbord Gustaviansk stil. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:28)

1460 9260  Sameknivar 5 st. Längd: 11-22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:27)

1460 9313  Samlartallrikar 9 st. Gefle, RMR. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:26)

1460 9173  Såsslev silver, med trähandtag, 1800-tal. Längd: 19cm, bruttovikt: 32g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:33)

1460 9256  Såsslevar 2 st, silver, ett med trähandtag. Längd: 14-30cm, bruttovikt: 149g

1460 9044  Satsbord 3 delar, kakelplattor. Höjd: 51-57 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:53)

1460 9109  Satsbord 3 delar. Bredd: 54, djup: 32 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9413  Schackspel med pjäser. Längd: 53 cm, bredd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:56)

1460 9034  Schäslong Laura Ashley. Turkos sammetsklädsel. Nutida. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:46)

1460 9043  Sekretär 1920-/30-tal, Betsad björk. Bredd: 80, djup: 43 cm, höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9001  Servisdelar Gefle, Vinranka, 16 delar. Dekor i flytande blått. Diameter: 16 cm, 22 cm, 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:26)

1460 9222  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Rosenthal, Maria, 34 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:11)

1460 9466  Servisdelar Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 25 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:31)

1460 9074  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 68 delar, Diné, Gustavsberg

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:21)

1460 9363  Servisdelar Mat- och kaffeservis, Gustavsberg, ca 80 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:13)

1460 9422  Servisdelar Mulberry, England, 24 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:44)

1460 9428  Sideboard England. Längd: 65, djup: 31 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:03)

1460 9580  Sideboard Teak. Längd: 93, djup: 35 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:25)

1460 9289  Sideboard Vitlack. Nutida. Längd: 146. Djup: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:27)

1460 9415  Silver 4 delar, Kuriosa, bland annat tesil. Höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:32)

1460 9254  Silverpokaler & bägare 5 st, silver, med gravyr/inskription. Höjd: 5-14cm, vikt: 418g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:18)

1460 9333  Sittpuffar ett par. Sammetsklädsel, trissor. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:19)

1460 9237  Skål + jardiniere + skål med lock, 3 delar, Kristall, Böhmen. Diameter: 26. Längd: 25, höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:41)

1460 9097  Skål glas, Edward Hald Orrefors. Höjd: 12, liten nagg

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:48)

1460 9320  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:14)

1460 8481  Skål Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 14. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:26)

1460 9504  Skål på fot, rökfärgat glas. Diameter: 20, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:01)

1460 9030  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Fajans. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:13)

1460 9096  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24. Höjd: 13 cm

1460 9186  Skål & fat Royal Copenhagen, genombruten dekor. Diameter: 20-25cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:37)

1460 9145  Skål på fot flintgods, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg, 1929. Längd: 38, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:07)

1460 9022  Skålar 2 st, glas. Höjd: 13-23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:26)

1460 9216  Skålfat 3 st, Kina / Japan, Dia 14-17. Längd: 19,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:38)

1460 9478  Skåp Jugend, mahogny, glasade dörrpar. Bredd: 83 cm. Djup: 44 cm, höjd: 145 cm

1460 8508  Skedar 5+ 1st, Silver/emalj. Längd: 9,5-12cm, vikt: ca 70g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:08)

1460 9273  Skomakarlampa Med skärm. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:22)

1460 9476  Skrivbord Furu. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:40)

1460 9165  Skulptur Ängel, ej signerad. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:18)

1460 8324  Skulptur Asien. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:52)

1460 9065  Skulptur brons, Sköldpadda. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:09)

1460 9063  Skulptur brons, Sterret Gittings Kelsey, Royal Copenhagen, 483/500. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:23)

1460 8168  Skulptur Efter Meunier, hamnarbetare, 68/500, på sockel. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 8367  Skulptur fisk, skulptur, på plexiskockel. Metall. Höjd: h 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:16)

1460 9346  Skulptur Gips, John Hansen, 1949. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:32)

1460 8352  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Hermelin, Rörstrand. Längd: 23, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:34)

1460 9245  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Hermelin, Rörstrand. Längd: 23cm. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:30)

1460 8349  Skulptur Häst, omkring 1900, bemålat trä. Längd: längd. 43, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:23)

1460 9168  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eva, Gustavsberg. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:57)

1460 9012  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustaf. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:27)

1460 9263  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, huvud. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:49)

1460 8423  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Kosta För WWF, fågel, glas. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:55)

1460 9584  Skulptur Royal Dux, flintgods. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:06)

1460 8328  Skulptur Rustning, metall / träsockel. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:33)

1460 9344  Skulptur Tittot, Drakar i bågformation. Numrerad 403/568, daterad 2004. Blått konstglas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:13)

1460 1021  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Ej signerad. Glaserad stengodslera. Höjd: 35cm

1460 9185  Skulpturer 2 st, Gjutarmärkta Fafner Singö (Gotland). Höjd: 18cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:33)

1460 9358  Skulpturer 2 st, Porslin, Hjortar. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:42)

1460 9027  Skulpturer 3 st, Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige, Elefanter. Höjd: 15-22cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:50)

1460 9345  Skulpturer 5 st, Kina. Höjd: 5-26 cm

1460 9331  Smyckeskrin + speldosa. Asien. Intarsia, pärlemor. Längd: 15-27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:11)

1460 9134  Sockerskrin silver. Höjd: 11 cm, Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:09)

1460 9035  Soffa + fåtölj. Längd: 135

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:08)

1460 9385  Soffa nutida. Bredd: 182 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:03)

1460 9230  Soffbord Butlers tray. Bredd: 133, djup: 78 cm, höjd: 53 cm

1460 9288  Soffbord Christine Schwarzer, "Flower", Swedese. Svart stålstativ, bordsskiva svartlaserad ask. Bredd: 107 cm. Djup: 114 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:02)

1460 8431  Soffbord stenskiva på metallunderrede. Inköpt på Posh Living. Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:57)

1460 9008  Solspegel Diameter: 64cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:44)

1460 8360  Soppterrin + karott + ströare, 3 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Längd: 24 cm. Höjd: 7-24 cm

1460 9473  Spegel Empirestil, 125x54 cm

1460 9356  Spegel nutida, 124x93 cm

1460 9474  Spegel Nyrokoko, 80x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:07)

1460 9447  Spegel Oval, 54x80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:04)

1460 9449  Spegel Rektangulär, 86x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:11)

1460 9205  Spegel rokokostil, 1800-tal, 101x42 cm, slitage, spricka/ sprickor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:23)

1460 9078  Spegel Rokokostil, 90x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:25)

1460 9398  Spegel Sengustaviansk, med bemålning, 74x34 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 21:01)

1460 9211  Stekfat 2 st, Kina. Blåvitt, Längd: 33-37cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:48)

1460 9486  Stolar 3 st (2+ 1), senempire

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:34)

1460 9235  Stolar 4 st. Skinnklädda, Nils Sundström. Brännmärkta N S

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:50)

1460 9265  Stolar Ett par, gustaviansk stil, sk Bellmanstolar. Kannelerade framben, kopplad benställning, genombruten rygg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:15)

1460 9287  Stolar ett par, nutida

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:31)

1460 9352  Stolar ett par, Teak

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:38)

1460 9151  Sybord 1800-tal, björk. Bredd: 54, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:23)

1460 9272  Taburett Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm, djup: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:51)

1460 8040  Tågset Märklin, diverse i låda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:53)

1460 9275  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:35)

1460 9465  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 40 cm

1460 9565  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Diameter: 40cm, höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:12)

1460 8065  Takarmatur Med prismor, kupa av glas. Höjd: ca 70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:29)

1460 9264  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm. Höjd: ca 45 cm

1460 9297  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:19)

1460 9092  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:54)

1460 9453  Takarmatur PH5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:28)

1460 9221  Takarmatur Prismor. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:28)

1460 9293  Takarmatur Secto Design. Formgivare: Seppo Koho, Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:21)

1460 8228  Takarmatur Venetiansk, glas. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:49)

1460 9480  Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 23 cm

1460 9077  Tallrikar 5 st. Meissen, lökmönster. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:27)

1460 9180  Tallrikar 8st, Kina, 1800-tal. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:54)

1460 9217  Tallrikar Ett par, dekor i famille rose, Kina, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:07)

1460 9386  Tallrikar & assietter 29 delar, Grön Anna, Rörstrand, diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:21)

1460 9061  Tavla yttermått inklusive ram: 113x151cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:33)

1460 9324  Teaterkikare 2 st, Med handtag, "Iris Paris", Pärlemo12-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:15)

1460 9325  Teaterkikare med mera, 7 st, bland annat Iris & Derasime Paris. Längd: ca 9-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:15)

1460 9146  Teaterstrålkastare 2 st. Södra Teatern, modell äldre, England. Längd: 35 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:02)

1460 8290  Teckning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Akaky Akakievich på hemväg". Signerad, daterad 1955. Tusch, 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:22)

1460 9370  Teglas 8 st, Iittala. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:20)

1460 9420  Tegods 5 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:26)

1460 9501  Tekanna Kina, höjd, 1. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:26)

1460 9190  Tekanna nysilver, England, trähandtag, 1800-tal. Längd: 30cm, höjd: 16cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:02)

1460 8087  Tennbägare Firma Svenskt Tenn, 1944. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:29)

1460 9539  Terrin med lock "Alva", Gustavsberg. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:48)

1460 9052  Teservis 28 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:48)

1460 9049  Teservis 29 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:22)

1460 9538  Teservisdelar Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. "Isolde", Rörstrand. Tekoppar + assietter, 5 + 6 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:31)

1460 9038  Teskedar + kaffeskedar, 12 + 12 delar, silver, i etui. Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 270 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:24)

1460 9246  Tidningsställ Rotting. Längd: 45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:45)

1460 9359  Tillbringare 3 st, glas. Höjd: 18,5-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:12)

1460 9060  Trädgårdsbord Längd: 130 cm. Djup: 75 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:17)

1460 9133  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:04)

1460 9326  Trädgårdsurna Konstmassa. Diameter 44cm. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:48)

1460 9124  Trädgårdsurnor Ett par, betong. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:42)

1460 8233  Trågsoffa Gustaviansk stil, Längd: ca 230cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:54)

1460 9018  Träsnitt Japan, Efter Toshusai Sharaku (1794-95), bladets mått: 37,5x26, yttermått inklusive ram: 50x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:20)

1460 9492  Träsnitt Japan, Triptyk, Signerad, yttermått inklusive ram: 41x82 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:35)

1460 9372  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 34/45, daterad 1953. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:49)

1460 9405  Tuschlavering Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Kvinna. Signerad, bladets mått: 24x32, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:29)

1460 9383  Tuschteckning Ernst Neizvestny (1926-2016), Ryssland. Dantes inferno. Tusch. Bladets mått: 42x27 cm, yttermått inklusive ram: 71x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:58)

1460 9318  Uppläggningsfat + assietter + såskanna, 9 delar, 1950-tal, bland annat Rörstrand. Längd: 13 - 36 cm, höjd: 2-4,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:31)

1460 9115  Uppläggningsfat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon amie, Rörstrand. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:53)

1460 9291  Vägg/bordsarmaturer ett par, England. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:03)

1460 9455  Väggarmatur mässing, 1940-tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:33)

1460 9199  Väggrelief Sven Lindström, fiskar, tenn, yttermått inklusive ram: 30x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:01)

1460 9491  Väggur mässing. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:35)

1460 9353  Väggur Rudolf Wennberg. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:39)

1460 9347  Vas + Bricka, Kina. Längd: 39, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:34)

1460 9163  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Grönt glas. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:31)

1460 9192  Vas glas. Höjd: 32cm

1460 9467  Vas Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda Atelje. Höjd: 15 cm

1460 9210  Vas i form av väska, glas, möjligen Murano. Höjd: 19, längd: 21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:15)

1460 9267  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:21)

1460 9224  Vas Kosta, 1936. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9502  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:49)

1460 9066  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:23)

1460 9189  Vas Royal Copenhagen, Danmark. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:11)

1460 9470  Vas silver, CG Hallberg. Höjd: 19cm. Vikt: 273g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:41)

1460 9032  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969. Cylindrisk form, svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:30)

1460 9055  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:03)

1460 9328  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Signerad -55. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:02)

1460 9322  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, "Sjögräs". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:08)

1460 8196  Vaser 3 st, Stengods, bland annat Stålhane. Höjd: 6-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:44)

1460 9323  Vaser & skålar 4 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 5-20,5

1460 9169  Vattenkokare & skålar 4 delar, Alessi, "Pito" och "Girotondo" rostfritt stå. Diameter: 9-21cm. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:45)

1460 9510  Vinglas 12st, grönt glas. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:01)

1460 9533  Vinglas 8st, med slipad dekor. Höjd: 13cm

1460 9184  Wienerbronser 4 st, djur. Höjd: 1-2cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:23)

1460 9460  Ytterfoder + vas, 6 delar, "Flora", Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Glas, Orrefors. Höjd: 10-14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:32)

1460 9118  Ytterfoder 2 st. Porslin, Stockholm och Rörstrand. Höjd: 14 - 20, spricka

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:17)

1460 9278  Ytterfoder Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand, Jugend. Längd: 22cm. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:38)

1460 9366  Ytterfoder ett par, Porslin. Höjd: 19, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 20:42)

1460 9365  Ytterfoder ett par, Porslin. Höjd: 20, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 18:13)

1460 9093  Ytterfoder Rörstrand, omkring 1900, porslin, 33. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 april 2022 19:09)