Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1416 1014  Armbandsur Herrur Longines, Hydro Conquest, refnr: L3. 642. 4, serienr: 36506163, automatisk. Diameter: 42mm, stål, datum, viklås, med etui

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 20:16)

1416 1010  Armbandsur Herrur Omega Speedmaster, kronograf, stål, plexiglas, manuell uppvridning, refnr: 145022, serienr: 31326757, år 1970, med box och ytterkartong, samt original läderband, boettens, diameter: 4 cm. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:28)

1416 4246  Armbandsur Heuer, kronograf. Diameter: 36mm, manuell uppvridning, ca 1960, plexiglas, natoband

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:29)

1416 1012  Armbandsur Omega Constellation, quartz, stål/guld. Diameter: 32mm, serienr: 53351549, viklås, med etui

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 18:41)

1416 1011  Armbandsur Omega Constellation, serienr: 20980088, automatisk. Diameter: 34mm, läderband, med box och certifikat

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:36)

1416 1021  Baljfåtöljer Ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:24)

1416 1016  Blandteknik John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Restaurant". Signerad. Blandteknik på pannå, 28x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x66 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:43)

1416 1015  Blandteknik John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Vid medelhavet". Signerad. Proveniens: inköpt på Couleur Konsthandel, Stockholm. Blandteknik på pannå, 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 augusti 2021 20:24)

1416 1003  Bordssurtout silver, Pehr Zethelius (1766-1810), Stockholm, 1794. Höjd: 2 cm. Längd: 20 cm. Vikt: ca 700 g

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:20)

1416 1020  Oljemålning E W Russell, Virkande flicka. Signerad. Olja på duk, 29x24, yttermått inklusive ram: 46x41 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:33)

1416 1017  Oljemålning Elias Martin (1739-1818), Sverige. Tillskriven, Bibliskt motiv, ej signerad. Olja på duk 60x75, yttermått inklusive ram: 79x94 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:37)

1416 1004  Oljemålning Gill Watkiss (f. 1938), England. "Marazion Beach". Signerad, daterad -86. Olja på pannå, 30,5x38,5 cm, yttermått inklusive ram: 40,5x48,5 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:42)

1416 1005  Oljemålning Gill Watkiss (f. 1938), England. Procession. Signerad, daterad -69. Olja på pannå, 52x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 augusti 2021 18:25)

1416 1019  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad Visby 1936. Olja på pannå, 33x50, yttermått inklusive ram: 55x72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 20:36)

1416 1006  Oljemålning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x57 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:07)

1416 1024  Paraplyställ Fornasetti Milano, inköpt på Firma Svenskt Tenn. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:46)

1416 1026  Pastell John Jon-And (1889-1941), Sverige. Interiör, Stämpelsignerad. Bildmått: 40x55, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:03)

1416 1018  Skrin silver, förgylld insida. Längd: 15. Djup: 10 cm, höjd: 3 cm, vikt: 315 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 18:25)

1416 1023  Skulptur Gustavsberg, Parian, 1904, P Hasselberg. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:29)

1416 1022  Skulptur Gustavsberg, Parian, 1929, flicka med fjäril. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 18:25)

1416 4228  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fågel. Signerad. Stengodslera. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 20:25)

1416 1002  Sockerskrin silver, Erik Adolf Zetelius(1803-1841), Stockholm 1828. Längd: 19. Höjd: 17 cm, ca 680 g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 19:50)

1416 6136  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 180cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 augusti 2021 18:44)