Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 november 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1435 3001  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1930, Karlstad, 36x50cm, yttermått inklusive ram: 49x63cm, akvarell

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1435 1002  Armbandsur Jaeger-LeCoultre Master Memovox alarm date vintage, automatisk. Diameter: 40mm, datum, läderband, serienr: 950935

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:06)

1435 1026  Blandteknik Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Monogramsignerad. Blandteknik, bildmått: 28x20cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1435 4503  Blandteknik Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Signerad, blandteknik, interiör, 16x19cm, yttermått inklusive ram: 34x36cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1435 1035  Blandteknik Mauritz Karström (1962-2005), Sverige. Signerad, "Viva France". Blandteknik, bildmått: 29x23cm, yttermått inklusive ram: 45x38cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:09)

1435 1017  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1942, fjällmotiv med renar. Blandteknik, bildmått: 27x34cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1435 1050  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", böjträ, brännstämplad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)

1435 1025  Golvlampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Etikettmärkt, mässing, modell 123/600. Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd. Höjd: 148 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1435 1046  Gräddkanna + sockerskål, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 8-10,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:24)

1435 1047  Gräddkanna + sockerskål, Royal Copenhagen, musselmalet, helblond. Höjd: 8-10,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1435 1048  Ljusstakar 1 par + vaser 2 st + skålfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 8-21, höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1435 1028  Matta Östkaukasisk, Leshgimönster, antik, 122x155cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1435 1041  Miniatyrer Berith Bergström (1896-1979), Nolbyn. Tittskåpsmöbler, 14 delar. Kopior av 1700-talsmöbler, skala 1:10. Värmländskt konsthantverk, tillverkade under 1900-talets första hälft. Gåva från konstnärinnan. Höjd: 8-25 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1435 1029  Oljemålning Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad Menton 1970. Olja på duk, 45x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x62 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1435 1018  Oljemålning Charles Sillem Lidderdale (1830-1895), Storbritannien. Flicka med solfjäder. Monogramsignerad 1875. Olja på duk, 61x52, yttermått inklusive ram: 77x68 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:22)

1435 1021  Oljemålning Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, "Nytorgsgatan Söder". Olja på duk, 24x32cm, yttermått inklusive ram: 27x26cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1435 1042  Oljemålning Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Signerad, daterad 89, komposition. Olja på duk, 65x55cm, yttermått inklusive ram: 69x58cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1435 1012  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, naken kvinna. Olja på pannå, 25x13cm, yttermått inklusive ram: 40x28cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1435 3236  Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, 100x130cm, yttermått inklusive ram: 103x135cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1435 1014  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad 48, fågel. Olja på pannå, 48x54cm, yttermått inklusive ram: 63x72cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1435 1005  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Stockholm". Signerad. Komposition med kända Stockholmsmotiv. Olja på duk, 80x67cm, yttermått inklusive ram: 88x74cm

S�ldes f�r 52.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1435 1037  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), "Ateljé, Nice, 1963", Signerad. Olja på duk, 90x71, yttermått inklusive ram: 104x85 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1435 1023  Oljemålning Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Danmark. Monogramsignerad, 1950, damporträtt. Olja på duk, 55x46cm, yttermått inklusive ram: 67x57cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:22)

1435 1040  Skål + fat, 2 delar, Musselmalet, Helblond, Royal Copenhagen. Längd: 29-33 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1435 1004  Skulptur Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Brons, "Krokus". Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1435 1020  Soffbord jakaranda (citestillstånd medföljer). Bredd: 158 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:04)

1435 1007  Spegel Firma Svenskt Tenn, 1926. Krön med gouache föreställande Stockholms Slott, otydlig signatur. Stämplad med änglamärket Stockholm Z7. Ca 55x28 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)

1435 1006  Tallrikar 8st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Kompositörer. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:00)

1435 1034  Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Ariel. Orrefors, glas. Signerad och numrerad nr 122. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1435 1038  Vas Överfångsglas, Emile Gallé. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1435 1031  Vilfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla 3". Firma Karl Mathsson, 1960-tal. Stomme av böjträ av bok. Sadelgjord. Brännstämplad. Längd ca 170 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)