1435 3001 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1930, Karlstad, 36x50cm, yttermått inklusive ram: 49x63cm, akvarell
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)
1435 1002 Armbandsur Jaeger-LeCoultre Master Memovox alarm date vintage, automatisk. Diameter: 40mm, datum, läderband, serienr: 950935
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:06)
1435 1026 Blandteknik Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Monogramsignerad. Blandteknik, bildmått: 28x20cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)
1435 4503 Blandteknik Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Signerad, blandteknik, interiör, 16x19cm, yttermått inklusive ram: 34x36cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)
1435 1035 Blandteknik Mauritz Karström (1962-2005), Sverige. Signerad, "Viva France". Blandteknik, bildmått: 29x23cm, yttermått inklusive ram: 45x38cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:09)
1435 1017 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1942, fjällmotiv med renar. Blandteknik, bildmått: 27x34cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)
1435 1050 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", böjträ, brännstämplad
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)
1435 1025 Golvlampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Etikettmärkt, mässing, modell 123/600. Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd. Höjd: 148 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)
1435 1046 Gräddkanna + sockerskål, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 8-10,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:24)
1435 1047 Gräddkanna + sockerskål, Royal Copenhagen, musselmalet, helblond. Höjd: 8-10,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)
1435 1048 Ljusstakar 1 par + vaser 2 st + skålfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 8-21, höjd: 6-10 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)
1435 1028 Matta Östkaukasisk, Leshgimönster, antik, 122x155cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)
1435 1041 Miniatyrer Berith Bergström (1896-1979), Nolbyn. Tittskåpsmöbler, 14 delar. Kopior av 1700-talsmöbler, skala 1:10. Värmländskt konsthantverk, tillverkade under 1900-talets första hälft. Gåva från konstnärinnan. Höjd: 8-25 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)
1435 1029 Oljemålning Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad Menton 1970. Olja på duk, 45x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x62 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)
1435 1018 Oljemålning Charles Sillem Lidderdale (1830-1895), Storbritannien. Flicka med solfjäder. Monogramsignerad 1875. Olja på duk, 61x52, yttermått inklusive ram: 77x68 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:22)
1435 1021 Oljemålning Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, "Nytorgsgatan Söder". Olja på duk, 24x32cm, yttermått inklusive ram: 27x26cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)
1435 1042 Oljemålning Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Signerad, daterad 89, komposition. Olja på duk, 65x55cm, yttermått inklusive ram: 69x58cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)
1435 1012 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, naken kvinna. Olja på pannå, 25x13cm, yttermått inklusive ram: 40x28cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)
1435 3236 Oljemålning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1983. Olja på duk, 100x130cm, yttermått inklusive ram: 103x135cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)
1435 1014 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad 48, fågel. Olja på pannå, 48x54cm, yttermått inklusive ram: 63x72cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)
1435 1005 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Stockholm". Signerad. Komposition med kända Stockholmsmotiv. Olja på duk, 80x67cm, yttermått inklusive ram: 88x74cm
S�ldes f�r 52.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)
1435 1037 Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), "Ateljé, Nice, 1963", Signerad. Olja på duk, 90x71, yttermått inklusive ram: 104x85 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)
1435 1023 Oljemålning Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Danmark. Monogramsignerad, 1950, damporträtt. Olja på duk, 55x46cm, yttermått inklusive ram: 67x57cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:22)
1435 1040 Skål + fat, 2 delar, Musselmalet, Helblond, Royal Copenhagen. Längd: 29-33 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)
1435 1004 Skulptur Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Brons, "Krokus". Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)
1435 1020 Soffbord jakaranda (citestillstånd medföljer). Bredd: 158 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:04)
1435 1007 Spegel Firma Svenskt Tenn, 1926. Krön med gouache föreställande Stockholms Slott, otydlig signatur. Stämplad med änglamärket Stockholm Z7. Ca 55x28 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)
1435 1006 Tallrikar 8st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Kompositörer. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:00)
1435 1034 Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Ariel. Orrefors, glas. Signerad och numrerad nr 122. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)
1435 1038 Vas Överfångsglas, Emile Gallé. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)
1435 1031 Vilfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla 3". Firma Karl Mathsson, 1960-tal. Stomme av böjträ av bok. Sadelgjord. Brännstämplad. Längd ca 170 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)