KONST / Litografier / Färglitografi 16044066
nr 1604 4066
Evert Taube
(1890-1976), Sverige
Ur: Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 47/195, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm
Evert Taube, svensk konstnär född 1890 i Göteborg, död 1976 i Stockholm.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 11 mars 2024
kl 20:39:36
100 kr
Evert Taube
Läs mer om Evert Taube