KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15893012
nr 1589 3012
Brita Hansson
(1918-1979), Sverige
Oljemålning, Sydländskt bymotiv. Signerad B Hansson. Proveniens: gåva från konstnären. Olja på papper, ca 27x49 cm, yttermått inklusive ram: 33x56 cm
Kondition: bladet med skador
Brita Hansson, svensk målare född i Göteborg 1918, död 1979.
Utrop:
500 kr
måndag 8 januari 2024
kl 18:58:44
Brita Hansson
Läs mer om Brita Hansson